امور کنسولی

صدور اولین کارت ملی

برابر مصوبه هیئت محترم وزیران اعتبارکارت های شناسائی ملی تا پایان سال 1396 تمدید گردیده است و تا تاریخ فوق کلیه کارت های شناسائی ملی که تاریخ اعتبار آنها منقضی گردیده، معتبر می‌باشند.

به موجب ماده 38 قانون ثبت احوال و ماده 2 قانون الزام اختصاص شماره ملی وکد پستی ده رقمی برای کلیه اتباع ایرانی وکاربردی شدن کارت شناسائی ملی، کلیه هموطنان ارجمند که به سن 155سال تمام رسیده ودارای شناسنامه عکس دار معتبر جمهوری اسلامی ایران می باشــند می توانند با مدارک ذیل تقاضای صدور کارت شناسائی ملی نمایند.

 توجه: 

 کارت های ملی قدیمی برای انجام امور کنسولی در سفارت تا اطلاع ثانوی دارای اعتبار خواهند بود

به اطلاع هموطنان گرامی می رساند کارت های ملی قدیمی صرفا برای انجام امور کنسولی در سفارت تا اطلاع ثانوی اعتبار خواهد داشت. بدیهی است به محض مشخص شدن وضعیت صدور کارت های ملی هوشمند جدید نحوه ثبت نام و صدور آن به اطلاع عموم هموطنان عزیز خواهد رسید.

ضمنا در صورت نیاز به کارت ملی برای انجام امور اداری در داخل کشور ؛ متقاضی ابتدا می بایست نسبت به تعویض آن در دفاتر پیشخوان دولت اقدام و سپس با ارائه رسید درخواست تعویض امور اداری خود را پیگیری نمایند

مدارک مورد نیاز:

 

1- تکمیل فرم درخواست کارت شناسایی ملی، ویژه ایرانیان مقیم خارج از کشور

2- ارایه اصل و  یک نسخه کپی از همه صفحات شناسنامه عکسدار متقاضی (اندازه A4)

3- یک قطعه عکس 3در 4 جدید، تمام رخ، بدون کلاه، عینک تیره و پشت نویسی شده، برای خانمها با رعایت حجاب کامل اسلامی و بدون عینک

4- پرداخت هزینه خدمات کنسولی جهت صدور کارت شناسایی ملی

 

 تهیه فیش پرداختی از خود پرداز موجود در نمایندگی و یا ارائه رسید بانکی

(شماره حساب سفارت:   Tokyo Mitsubishi UFJ Bank Toranomon Branch Ordinery Accont  1647388)

 از فرستادن پول نقد، چک بانکی، پستی و یا پرداخت از طریق اینترنت خودداری فرمائید

 

 نکات مهم:


1- هر فردی که سن آن  15 سال تمام باشد می تواند برای دریافت کارت ملی درخواست کند .

2- آن دسته از متقاضیان کارت ملی که در اسناد سجلی آنها مغایرتی وجود داشته باشد از شمول مدت فوق مستثنی بوده و تنها پس از رفع مغایرت، کارت ملی آنها صادر خواهد شد.

3- چنانچه شناسنامه متقاضی عکس دار نباشد ابتدا به بخش الصاق عکس به شناسنامه مراجعه و پس از عکس دار شدن شناسنامه درخواست صدور کارت شناسایی ملی فرمائید.

4- به دلیل طولانی بودن صدور کارت شناسایی ملی, برای بازگرداندن مدارک، لطفا دو عدد پاکت برای برگشت به طور سفارشی به همراه تمبر و دیگر مدارک بفرستید. یکی از پاکت ها برای کارت ملی است و پاکت دیگر برای فرستادن و بازگشت مدارک فرستاده شده  مانند شناسنامه و غیره است.

5- حضور فرد متقاضی کارت ملی برای اقدام آن ضروری است. عکس ها با چهره شخص برابری می شوند.

 

سایت اطلاع رسانی وضعیت صدور کارت ملی