امروز دوشنبه  ۵ خرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۸/۰۳- ۰۵:۰۹ - مشاهده: ۲۶۶

سفر خانم دکتر لعیا جنیدی به توکیو و دیدار با نخست وزیر ژاپن

معاون حقوقی رئیس جمهور به دعوت دولت ژاپن به توکیو سفر نمود.

سفر «لعیا جنیدی» معاون حقوقی رئیس جمهوری اسلامی ایران به ژاپن

خانم دکتر«لعیا جنیدی» معاون حقوقی رئیس جمهوری اسلامی ایران به دعوت دولت ژاپن به منظور شرکت در مراسم آغاز بکار رسمی امپراتور جدید ژاپن به توکیو سفر کرده است.  ایشان در توکیو علاوه بر دیدار با نخست وزیر و  وزیر دادگستری ، در گفتگو با شبکه تلویزیونی" تی بی اس" و گفتگوی اختصاصی با روزنامه نیکی به ارایه دیدگاههای جمهوری اسلامی و طرح صلح و امنیت تنگه هرمز پرداخت. وی گفت" ایران می‌تواند  امنیت کشتی رانی در تنگه هرمز ، خلیج فارس و دریای عمان و مناطق پیرامونی را تضمین کند بدون اینکه کشورهای دیگر بخواهند هزینه اعزام ناوشکن به منطقه را متحمل شوند، انتظار داریم کشورهای منطقه همکاری کنند  ج.ا. ایران آماده همکاری و گفتگو با کشورهای منطقه در خصوص راه‌های گسترش همکاری من جمله در گسترش صلح و ثبات منطقه و کاهش تنش و مبارزه با افراط گرایی  و تروریزم می‌باشد. در این رابطه دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران مفاد طرح صلح هرمز را در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل تشریح و اعلام نمودند ج.ا. ایران به منظور حفظ امنیت، صلح،  ثبات و پیشرفت در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، همه کشورهایی را که از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز متأثر می‌شوند به ائتلاف امیدHOPE  یعنی" ابتکار صلح هرمز"(Hormoz Peace Endeavor)   دعوت کرده است.

"ائتلاف امید" بر پایه اصول مهمی همچون پایبندی به اهداف و اصول ملل متحد، احترام متقابل، منافع متقابل، جایگاه برابر، گفتگو و تفاهم ، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی، خدشه‌ناپذیری مرزهای بین‌المللی، حل و فصل مسالمت‌آمیز تمامی اختلافات و از همه مهم‌تر دو اصل بنیادین "عدم تجاوز" و "عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر" مبارزه با افراط گرایی و تروریزم قرار دارد.  حضور سازمان ملل متحد برای ایجاد یک چتر بین‌المللی در حمایت از " ائتلاف امید " نیز امری ضروری است.

دیدار با نخست وزیر ژاپن

«آبه شینزو» روز پنجشنبه در دیدار «لعیا جنیدی» معاون حقوقی رئیس جمهوری اسلامی ایران در توکیو ضمن تشکر از حضور وی در مراسم آغازبکار امپراتور جدید ژاپن گفت: امسال نودمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین ایران و ژاپن است و در این مدت دیدارها و گفت و گوهای خوبی بین مقامات دو کشور صورت گرفته است که از جمله آن می‌توان به سفر من به ایران و همچنین ملاقات اخیر با رئیس جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک اشاره کرد.

«لعیا جنیدی» معاون حقوقی رئیس جمهوری اسلامی ایران هم در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از حضور در ژاپن، دیدارهای مقامات عالی دو کشور را یکی از نشانه‌های اهمیت روابط دوستانه و تاریخی دو کشور دانست.  او گفت حامل سلام گرم «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران است.

 جنیدی همچنین ضمن قدردانی از تلاش های ژاپن در حمایت از برجام گفت ایران همواره به تعهدات برجام عمل کرده و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم ۱۴ بار این موضوع را تائید کرده است.

 

معاون حقوقی رییس جمهوری اسلامی ایران لازمه تداوم برجام را اجرای تعهدات همه طرف ها و برخورداری ایران از مزایای آن عنوان کرد.  در این دیدار دو طرف همچنین در خصوص توسعه همکاری‌های دو کشور و برقراری صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه گفت و گو و تبادل نظر کردند.

«نارو هیتو» امپراتور جدید ژاپن روز سه شنبه با حضور نمایندگانی از ۱۸۰ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی در توکیو تاجگذاری و فعالیت خود را به عنوان امپراتور ژاپن آغاز کرد.

دیدار دکتر جنیدی با وزیر دادگستری ژاپن

دکتر جنیدی روز دوم آبان با آقای کاتسویوکی کاوایی وزیر دادگستری ژاپن دیدار نمودند.

در این دیدار دکتر جنیدی ضمن تبریک انتصاب آقای کاوایی به سمت وزیردادگستری ژاپن، بر توسعه همکاریهای حقوقی و قضایی دو کشور تاکید و گفت من از ایده مطرح شده از سوی شما تحت عنوان " دیپلماسی امور قضایی " حمایت کرده و آماده همکاری در این زمینه می‌باشیم.

ایشان همچنین به موضوع دیپلماسی در امور حقوقی و همکاری دو کشور در حوزهای آموزشی و تحقیقاتی با کانونهای وکلا و دانشکده‌های حقوق اشاره کردند. معاون رئیس جمهور در خصوص فرصت های شغلی ایجاد شده در ژاپن اظهار امیدواری کردند جمعیت جوانان تحصیلکرده ایرانی هم بتوانند از فعالیتهای حرفه ای و دوره‌های مهارت ورزی در ژاپن استفاده کنند و بدین ترتیب هم منشا خدمات برای کشور ژاپن باشند و هم حاصل تجربیات خود را برای کشورشان ایران به ارمغان بیاورند .خانم جنیدی در ادامه اجرای توافقات بین دو کشور از جمله موافقتنامه انتقال محکومین به حبس را گامی در جهت حل مشکلات مربوط به اتباع دو کشور دانست.

آقای کاوایی وزیر دادگستری ژاپن هم ضمن تشکر از حضور خانم جنیدی در مراسم امپراتور ژاپن، گفت در سال ۲۰۱۶ به عنوان مشاور ویژه نخست وزیر ژاپن به ایران سفر کردم و دیدار های خوبی با مقامات ایرانی داشتم. من در آن سفر از نزدیک با کشور شما آشنا شدم و دیدم که زمینه‌های زیادی برای همکاری بین دو کشور وجود دارد.

 

تصاویر

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما