امروز دوشنبه  ۵ خرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۸/۰۸/۱۵- ۰۶:۱۴ - مشاهده: ۳۱۳

جشنواره بین المللی فیلم توکیو 2019 با سه جایزه برای ایران

سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو در کشور ژاپن با اعطای سه جایزه به سینمای ایران به کار خود پایان داد.

جشنواره بین المللی فیلم توکیو 2019  با سه جایزه برای ایران

 رضا جمالی که با فیلم «پیرمردها نمی‌میرند» در بخش «آینده آسیا»ی جشنواره توکیو حاضر بود و توانست جایزه «روح آسیا» را در این بخش کسب کند، پس از کسب جایزه و تقدیم آن به همسرش که گفت در مسیر سخت ساخت فیلم «پیرمردها نمی‌میرند» با او همراهی کرده است در سخنانی اظهار کرد: بسیار خوشحالم که فیلمم در اولین حضور جهانی خود از جشنواره فیلم توکیو جایزه دریافت می‌کند و بسیار خوشحالم که این جایزه را از کشور ژاپن دریافت می‌کنم. در این چند روز اخیر به دلیل فاصله زمانی نتوانسته‌ام بخوابم اما با دریافت این جایزه آن‌قدر هیجان‌زده هستم که می‌توانم ۲۴ ساعت دیگر هم نخوابم.

امیر نادری سینماگر سرشناس ایرانی که در ژاپن زندگی می‌کند و امسال برگزارکننده مسترکلاس فیلمسازی در جشنواره توکیو بود نیز در سالن مراسم پایانی جشنواره حضور داشت.

همچنین نوید محمدزاده با اظهار خرسندی از دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره توکیو برای فیلم «متری شیش و نیم»، این جایزه را متعلق به سعید روستایی دانست که در واقع این نقش را خلق کرده است. او همچنین گفت: آن‌چه خوشحالی من را دوچندان می‌کند حضور یکی از مهم‌ترین کارگردانان تاریخ سینمای ایران در سالن است، کسی که من و نسل من با دیدن فیلم‌هایش مثل «تنگنا»، «سازدهنی» و «دونده» عاشق سینما شدیم. امیر خان نادری دوستت داریم. 

 سعید روستایی هم پس از کسب جایزه بهترین کارگردانی این رویداد سینمایی برای فیلم «متری شیش و نیم» با تشکر از جشنواره فیلم توکیو و هیات داوران بخش رقابتی برای توجه به فیلمش گفت: بسیار خوشحالم از سرزمینی می‌آیم که بزرگانی چون عباس کیارستمی و امیر نادری را به خود دیده است و خوشحالم از سرزمینی برای فیلمم جایزه می‌گیرم که «آکی‌را کوروساوا» در آن فیلمساز بوده است.

در مراسم پایانی جشنواره فیلم توکیو که با حضور محسن تنابنده، دیگر سینماگر ایرانی با فیلم «قسم» در این جشنواره همراه بود، شهره گلپریان مسئولیت ترجمه صحبت‌های سینماگران ایرانی را برعهده داشت.  سی و دومین جشنواره فیلم توکیو (TIFF) از ۰۶ الی ۱۴ آبان ۱۳۹۸ برگزار شد. جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو (TIFF، : 東京国際映画祭) یکی از ۱۲ جشنواره بین‌المللی بزرگ جهان و از مهم‌ترین جشنواره‌های فیلم آسیا است که هرساله در توکیو ژاپن برگزار می‌شود.

این جشنواره از سال ۱۹۸۵ آغاز به‌کار کرد و تا ۱۹۹۱ به‌صورت هر دو سال یکبار برگزار می‌شد که پس از آن به صورت سالانه ادامه یافت.

      جشنواره فیلم توکیو به همراه جشنواره فیلم شانگهای تنها جشنواره‌های رقابتی آسیایی مورد تأیید انجمن تهیه‌کنندگان جهانی فیلم (FIAPF، فیاپف) به‌شمار می‌روند. جشنواره فیلم توکیو که بزرگ‌ترین رویداد سینمایی ژاپن به‌شمار می‌رود، معمولاً در ماه اکتبر و در دو منطقه روپونگی و شیبویا شهر توکیو برگزار می‌شود.

جایزه بزرگ این جشنواره به نام ساکورا به بهترین فیلم بخش مسابقه اهدا می‌شود. جشنواره فیلم توکیو توسط بنیاد توسعه بین‌المللی سینمای ژاپن با همکاری و پشتیبانی دولت ژاپن برگزار می‌شود.

بخش‌های اصلی جشنواره عبارتند از :

بخش مسابقه اصلی

نمایش‌های ویژه

نسیم آسیا - خاورمیانه

چشمان ژاپنی

      سینمای جهان جشنواره فیلم توکیو (TIFF) آثاری از نقاط مختلف جهان را نمایش می دهد از جمله غرب، شمال و شرق اروپا؛ آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی؛ خاورمیانه؛ غرب، جنوب و شرق آسیا که شامل ژاپن هم می‌شود. این تنها جشنواره فیلم ژاپنی است که توسط فدراسیون بین المللی انجمن تهیه کنندگان فیلم به رسمیت شناخته می‌شود.  از آن زمان جشنواره فیلم توکیو تبدیل به یکی از بزرگترین جشنواره‌های فیلم در آسیا شده است. جشنواره فیلم توکیو در جستجوی بهترین فیلم ها از سراسر دنیاست و آن‌ها را به توکیو فرا می خواند تا فیلمسازان و فیلم دوستان در این شهر بتوانند از تماشای فیلم ها لذت ببرند، فیلمسازان جوان با هم ملاقات کنند و از هم الهام بگیرند. این رقابت، گروهی از فیلم ها با مطلوبترین کیفیت را دور هم جمع می‌کند که آثاری از سراسر جهان هستند که پاییز هرسال اکران شده اند. با این حال، تمرکز اصلی بر فیلمسازان حرفه ای است که تلاش می‌کنند نسل بعدی را هدایت کنند که گونه‌های متفاوتی از آثار را شامل می‌شود که هم فیلمسازان تازه کار و هم فیلمسازان کهنه کار را در بر می‌گیرد. جشنواره فیلم توکیو (TIFF) یک رویداد مهم سینمایی است

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما