اطلاعات کلی

اطلاعات کلی ژاپن 

1 . موقعیت جغرافیایی

کشور ژاپن (نیپونNipponیانیهونNihonبهزبانژاپنی) مجمع الجزایری است در اقیانوس آرام به طول 3800 کیلومتر که در امتداد شمال شرقی قاره آسیا واقع شده و مرکب از4جزیره اصلی به­نام­های هوکایدو،هنشو، شیکـوکــو، کیـوشــو و 6848 جزیره کوچک (مجموعاً 6852جزیره) می­باشد و 378000 کیلومتر مربع وسعت دارد و از نظر مساحت شصت و یکمین کشور جهان محسوب می شود. کل خاک ژاپن معادل 3/0 درصد مساحت خاکی کره زمین (کمتر از یک چهارم مساحت ایران) بوده و73% از مساحت این کشور را کوهساران جنگلی تشکیل داده است. بلندترین قله ژاپن فوجی نام داردکه ارتفاع آن 3776 متر است. (میـزان بارش بـاران در ژاپن بطور متوسط سالیانه 1700 الی 1800 میلیمتر می باشد).

2. جمعیت

بر اساس سرشماری رسمی، جمعیت ژاپن در اول ماه اکتبر 2015 ، 127 میلیون و 94 هزار و 745 نفر (رتبه یازدهم در جهان) بود که در مقایسه با سرشماری پنج سال پیش از آن، 8/0 (صفر ممیز هشت) درصد کمتر است. این سرشماری نشان می دهد که روند کاهش جمیعت ژاپن (از اولین سرشماری انجام شده در سال 1920 به این سو) آغاز شد و طبق برخی پیش بینی ها جمعیت ژاپن در سال 2050 زیر 100 میلیون نفر خواهد بود.

تراکم جمعیت در هر کیلومتر مربع 338 نفر می باشد. از نظر طول عمر با میانگین 7/83 سال اولین رتبه جهان را به خود اختصاص داده است.(ایران با میانگین طول عمر 5/74 سال، رتبه 45 است).

ترکیب جمعیت از نظر رده بندی سنی :

0 تا 14 سال:   6. 12 %

15 تا 65 سال:    3. 60 % 

65 سال به بالا:      1. 27 %

روند رو به رشد پیری جمعیت و عدم رشد موالید در حد نرخ جایگزینی، یکی از چالش های مهم جامعه ژاپن محسوب می شود.

3. آموزش و تحصیلات

نظام آموزش عمومی در ژاپن قدمت زیادی داشته و سابقه آن در عصر مدرن به حدود 150 سال پیش باز میگردد. در این کشور برای کودکان 4 تا 6 سال کودکستان وجود دارد و سپس از سن 6 سالگی وارد دوره ابتدایی می شوند.مدت آموزش در مدارس ابتدائی 6 سال است و دانش آموزان در این دوره به فراگیری زبان ژاپنی، علوم اجتماعی، حساب، علوم، موسیقی، هنر، صنایع دستی، خانه داری، ورزش و اخلاق می پردازند. دوره دبیرستان از سن 12 سالگی شروع می شود و به دو مقطع مقدماتی و اصلی تقسیم می گردد.مدت تحصیل دردبیرستانهای مقدماتی3 سال است و اجباری می باشد. فارغ­التحصیلان دبیرستانهای مقدماتی پس از گذراندن یک آزمون ورودی می توانند به دوره اصلی دبیرستان که 3 سال است راه یابند.

سیستم آموزش عالی در ژاپن که فارغ التحصیلان دبیرستانها را پس از برگزاری آزمون ورودی می پذیرد شامل دانشگاهها، کالج های مقدماتی، کالج های تکنولوژی و مدارس تخصصی می باشد. دانشگاههـای ژاپــن به دو صورت دولتــی و خصوصی می باشد. آموزش دانشگاهی عموماً 4 سال طول می کشد، ولی برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی 6 سال لازم است.

طبق آمار سال 2015 بیش از 61 %  از فارغ التحصیلان دبیرستان ها،وارد کالج یا دانشگاه و بسیاری دیگر وارد کالج های دوساله یا مراکز فنی و حرفه ای می شوند که از این نظر در رده سی ودوم جهان قرار می گیرد.

4- ادیان و مذاهب

طبق قانون اساسی، آزادی مذهبی برای همه مردم کشور تضمین گردیده و هیچ سازمان و ارگان مذهبی نباید از دولت امتیازی دریافت و یا هیچ گونه قدرت سیاسی اعمال نماید. حکومت و ارگانهای حکومتی باید از فعالیت در امر تعلیمات مذهبی یا هرنوع فعالیت مذهبی پرهیز نمایند. اگر چه در ژاپن مذهب رسمی وجود ندارد معهذا آیین های شینتوییزم و بوداییزم درعموم مردم رواج داشته و بیشترین پیروان را بخود اختصاص داده اند. سایر ادیان از جمله اسلام و مسیحیت نیز دارای پیروانی می باشند.

5- ساختار حکومتی

حکومت در ژاپن بصورت سیستم پارلمانی می باشد. در قانون اساسی، پارلمان بعنوان عالیترین ارگان تصمیم گیری پیرامون مسائل مملکتی تعیین گردیده است . امپراطور تنها بعنوان مظهر اتحاد مردم عنوان گردیده و کلیه اعمال وی در رابطه با امور مملکتی بایستی با صلاحدید قبلی پارلمان انجام شود.

ژاپن دارای دو مجلس « نمایندگان »‌ و « مشاوران » می باشد. مجلسین به عنوان چکیده و تحقق واقعی و عملی اصل حق حاکمیت مردم تلقی گردیده و برطبق قانون اساسی، ارگان نمایندگی مردم، بالاترین رکن قدرت حکومتی و تنها رکن قانونگذاری کشور میباشند. مطابق با قانون اساسی ژاپن،مجلس نمایندگان نسبت به مجلس مشاوران از تفوق و برتری برخوردار است.

نخست وزیر از بین نمایندگان " مجلس نمایندگان"و از حزبی که اکثریت را دارد انتخاب می شود. وزرا و اعضای کابینه نیز توسط نخست وزیر و اکثرا از بین نمایندگان پارلمان انتخاب می شوند.

به روز رسانی در تاریخ خرداد 1397