نشستهای ایران شناسی

       نشست ادبیات فارسی و ایرانشناسی با عنوان "چالش های ایرانشناسی و زبان فارسی " در  ژاپن در تاریخ ١٦ آذر در محل سفارت جمهوری اسلامی توکیو  با حضور جمعی از ایرانشناسان  و با سخنرانی اساتید ایرانشناس ژاپنی؛ دکتر "کندو" از دانشگاه توکیو دکتر جاهد زاده از دانشگاه" اوزاکا و دکتر سوزوکی از مرکز اموزش جترو " بر گزار گردید . در این جلسه از ایرانشناسان ژاپنی و تالیفات انها یاد شد و یاد انها گرامی داشته شد و نسبت به دکتر ناکامورا و زحمات او در حوزه تمدنی فارسی و افغانستان ادای احترام شد.

*******

 

جلسه آشنائی معرفی یران در یکی از مدارس توکیو 

************

     در سلسله برناهای علمی -فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در جهت آشنایی دانش آموزان ژاپنی با فرهنگ و تمدن ایران اسلامی در تاریخ 15 بهمن 98 تعدادی از دانش آموزان مدرسه راهنمایی هارومی در محل نمایندگی حضور یافتند و رایزن مطالعاتی سفارت  ضمن ارائه برنامه علمی -فرهنگی برای این دانش آموزان در انتها به سوالات مختلف دانش آموزان در زمینه های مختلف پاسخ داد. این دهمین جلسهآموزشی می باشد که برنامه علمی فرهنگی،  اجرا و بیش از 1000 دانش آموز تا کنون از این برنامه علمی فرهنگی استفاده نموده اند.

******************

در تاریخ 19 بهمن 98 مرکز مطالعات اسلامی ژاپن با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو  ، برنامه  آشنایی با فرهنگ و تمدن ایران  با ارائه پاور پوینت و نمایش سه فیلم از کارگردان صاحب نام ایران،  عباس کیا رستمی برای بیش از 100 تن از علاقمندان به فرهنگ و تمدن ایران برگزار شد .

در این برنامه رایزن مطالعاتی سفارت ضمن خوش آمد گویی سخنانی در خصوص رابطه طولانی فرهنگی -علمی ایران و ژاپن بیان نمود و دکتر میاتا رییس مرکز نیز در سخنانی ضمن تشکر از سفارت به بیان اهمیت حوزه فرهنگ در روابط ایران و ژاپن اشاره نمود.