امور کنسولی

صدور اولین گذرنامه ایرانیان متولد خارج از کشور

یادآوری :

- با استناد به بند2 ماده 976 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران ، افرادی که پدر آنها ایرانی بوده و در خارج از ایران متولد شده اند پس از دریافت شناسنامه ایرانی از سفارت می توانند نسبت به دریافت اولین گذرنامه ایرانی اقدام نمایند.

 

مدارک مورد نیاز:

1- حضور متقاضی در بخش کنسولی سفارت

2- تکمیل و ارائه  فرم ویژه صدور گذرنامه

3- تکمیل و ارایه فرم تغییر محل اقامت و فرم صدور مهر خروج مکرر

در صورتی که محل اقامت در گذرنامه (همسر یا پدر و مادر) ژاپن باشد نیازی به پرداخت هزینه و تکمیل و ارائه فرم تغییر محل اقامت و صدور مهر خروج مکررنمی باشد.

4- اصل گذرنامه ای که متقاضی با آن به عنوان همراه از ایران خارج شده (گذرنامه همسر یا پدر و مادر) 

5- اصل ویک نسخه تصویر روشن و خوانا از تمام صفحات شناسنامه (برای افراد بالای 15 سال سن شناسنامه باید عکس دار باشد) در صورت عکس دار نبودن شناسنامه ابتدا به بخش سجلات مراجعه فرمایید. ( اندازه  A4)

6- یک نسخه تصویر روشن و خوانا از دو طرف کارت اقامت معتبر  ( اندازه  A4)

7- یک نسخه تصویر روشن و خوانا از دو طرف کارت ملی ایران (برای افراد با لای 18 سال سن).( اندازه  A4)

   هموطنانی که تاکنون برای دریافت کارت شناسایی ملی اقدام ننموده اند بایدضمن مراجعه، مدارک خود را جهت صدور کارت ملی به بخش سجلات ارائه و رسید دریافت نمایند.

8- یک قطعه عکس جدید در اندازه 3 در 4 رنگی ، تمام رخ با زمینه روشن، بدون کلاه و عینک (برای خانمها از 6 سال سن بالاتر با حجاب کامل اسلامی)

9- اصل و تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان ( اندازه  A4)

10- آقایان دارای 18 سال سن و بالاتر (تا سن 50 سالگی) که کارت پایان خدمت یا معافیت دریافت نکرده اند (مشمولین که در زمان درخواست حداقل سه سال تمام خارج از کشور بوده باشند) نسبت به تکمیل و ارایه درخواست درج مهرخروج مشمولین (فرم ویژه صدور مجوز خروج مشمولان خارج از کشور)، یک قطعه عکس و پرداخت هزینه استعلام (فقط برای اولین بار) و هزینه صدور مهر خروجی مشمولین بصورت جداگانه اقدام نمایند.

11- اجازه کتبی شوهر برای خانمهای متاهل دارای همسر ایرانی (در صورتیکه خواستار تغییر محل اقامت از ایران به ژاپن باشند. اگر در گذرنامه قبلی خانم محل اقامت ژاپن باشد نیازی به اجازه کتبی شوهر نمی باشد) و اجازه کتبی پدر برای فرزندان زیر 18 سال(فرم تغییر محل اقامت )، اجازه نامه باید در صورت حضور شوهر/ پدر توسط مسئولین بخش گذرنامه سفارت(رایگان) و درصورت ارسال مدارک از طریق پست توسط دفترخانه محل و ممهور به مهر وزارت خارجه گواهی شود.

 

     - پرداخت هزینه خدمات کنسولی صدور گذرنامه برای افراد بالا 18 سال 

     - پرداخت هزینه خدمات کنسولی صدور گذرنامه برای افراد زیر 18 سال 

     - پرداخت هزینه خدمات کنسولی جهت تغییر محل اقامت از ایران به ژاپن برای اولین مرتبه

***

     - پرداخت هزینه خدمات کنسولی جهت اخذ مجوز برای صدورخروجی مشمولین (در بخش مشمولین)

     - پرداخت هزینه خدمات کنسولی جهت صدور خروجی مشمولین و غیر تسهیلاتی(در بخش مشمولین)

 

 تهیه فیش پرداختی از خود پرداز موجود در نمایندگی و یا ارائه رسید بانکی 

(شماره حساب سفارت:   Tokyo Mitsubishi UFJ Bank Toranomon Branch Ordinery Accont  1647388)

 

 توضیحات مهم:

 

1- در صورت نقص مدارک و یا امضاء نکردن پرسشنامه ها، همه مدارک بدون اقدام برگشت داده خواهد شد.

2- تصویر مدارک هویتی مانند شناسنامه، کارت ملی و کارت پایان خدمت/ معافیت در صورتی به جای اصل آنها قابل پذیرش خواهد بود که از طریق وزارت امورخارجه در تهران (ساختمان شماره3، اداره گذرنامه و روادید، بخش مقیمین خارج از کشور) و یا دفاتر نمایندگی وزارت امورخارجه در شیراز، تبریز، مشهد،ارومیه،اصفهان،قم،گیلان ،کرمانشاه ،زاهدان ، بوشهر و اهواز برای این سفارت نمابر(فاکس) گردد.

3- در صورتی که متقاضی دارای دو گذرنامه، کارت هویت و یا شناسنامه خارجی مختلف باشد می بایست ضمن درج هر دو مورد در برگ اظهاریه بقاء به تابعیت ایرانی ، تصویر هر دو مدرک خارجی را ارایه نماید.

4- چنانچه متقاضی گذرنامه خارجی خود را به دلیل پناهندگی کسب نموده باشد باید نسبت به تکمیل و ارایه هر دو برگ «اظهاریه بقاء به تابعیت ایرانی» (فرم ) و « اعلام ندامت از پناهندگی» (فرم) اقدام نماید.

5 - کلیه پرسشنامه ها و درخواستهای مربوط به صدور گذرنامه فرد زیر 18 سال سن باید توسط پدر و یا قیم قانونی وی امضاء شوند.

6 - بانوان ایرانی متقاضی تغییر محل اقامت که با مرد خارجی ازدواج نموده اند نیازی به ارایه اجازه همسر ندارند.

7- چنانچه شوهر بانوی متقاضی تغییر محل اقامت فوت شده باشد ارایه اصل گواهی فوت شوهر و یا شناسنامه حاوی ثبت فوت الزامی است.

8- چنانچه بانوی متقاضی تغییر محل اقامت مطلقه باشد ارایه اصل سند طلاق و یا شناسنامه حاوی ثبت طلاق الزامی است.

بدیهی است تغییر محل اقامت و صدور مجوز خروج فرزندان زیر 18 سال سن منوط به ارایه مجوز رسمی پدر یا حکم صادره از سوی دادگاه ذیصلاح ایران می باشد.

9- با توجه به دستورالمعل های صادر شده از سوی مراجع زیر ذی ربط , از آن جایی که هر گونه دریافت خدمات کنسولی منوط به ارایه کد ملی از سوی متقاضیان است . بنابراین از آن دسته از هم وطنانی که تا کنون اقدام به دریافت کد و کارت ملی ننموده اند, ضروری است هم زمان با درخواست هر گونه خدمات کنسولی ، مدارک مربوط به دریافت کارت ملی را نیز به بخش کنسولی سفارت تحویل دهند. ( خواهشمند است برای آگاهی از مدارک لازم برای دریافت کارت ملی به بخش کارت ملی در بخش کنسولی  سایت مراجعه نمایید.)

10- امضاء و درج تاریخ در فرم ها ضروری است.

11- در صورت درخواست پستی، ارایه پاکت برگشت که آدرس گیرنده در آن درج و تمبر سفارشی بر آن الصاق گردیده باشد ضروری است.